Sağlık
Giriş Tarihi : 12-01-2022 19:38   Güncelleme : 12-01-2022 19:38

REKTÖR KAVUNCU’DAN KİHMED’DE SÖYLEŞİ

REKTÖR KAVUNCU’DAN KİHMED’DE SÖYLEŞİ

REKTÖR KAVUNCU’DAN KİHMED’DE SÖYLEŞİ

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (KİHMED) Kitap Kahve’de “Koronavirüsü ve Topluma Etkileri” konulu söyleşi gerçekleştirdi.

“Gençlik Buluşması” kapsamında gerçekleştirilen söyleşide Dernek Başkanı Mustafa Önsay, öğrenciler, dernek üyeleri ve konuklar yer aldı.

“İKLİM KRİZİ SALGININ ÖNEMLİ NEDENİ”

Rektör Kavuncu yeni tip koronavirüs (Covid- 19) hakkında düşüncelerini paylaşarak, “İkinci yılı doldurduk. Bu süreçte farklı varyantlar ortaya çıktı. Her varyantın farklı bir etkisi var. Kendim de korona olmuştum. 21 gün hastanede kaldım. Aslında bu salgınlar bir balans ayarı. Doğanın bir yaşam şekli var. Küresel alanda yaşanan kapitalizmin sert etkileri, iklim sorunu gibi önemli bir kriz çıkardı ortaya. Bu kapsamda herkesi etkileyen unsurlar bulunuyor örneğin salgın hastalıklar gibi. Doğa kendisini dengeleyene kadar farklı salgınlar çıkabilir. İklim krizi salgının önemli nedeni.” dedi.

AŞI KONUSUNDA KÜRESEL EŞİTSİZLİĞE DİKKAT ÇEKİLDİ

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Kavuncu, dünyadaki aşı eşitsizliğine de vurgu yaparak, zengin ülkelerin kendilerini geri çekip, izole etmeleri konusuna da değindi. Rektör Kavuncu bu politikanın yerine dayanışmanın ön plana çıkması gerektiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, bizler aşılarımızı dünyadaki ihtiyaç sahibi ülkelere dağıtmak istiyoruz. Aşımızı tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız.” Diye konuştu.

Söyleşinin sonunda öğrenciler sorularını iletti. KİHMED Başkanı Önsay, söyleşiden dolayı Rektör Kavuncu’ya teşekkür etti.