Eğitim
Giriş Tarihi : 15-02-2022 18:48   Güncelleme : 15-02-2022 18:48

Prof. Dr. Uysal, Kütahya Koleksiyonu Sergisine Katıldı

Prof. Dr. Uysal, Kütahya Koleksiyonu Sergisine Katıldı

Prof. Dr. Uysal, Kütahya Koleksiyonu Sergisine Katıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal ve beraberindeki heyet, Çini Sanatçısı Nida Olçar’ın Kütahya Koleksiyonu Sergisi’ne katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ve beraberindeki heyet Kütahya Koleksiyonu Sergisi’ne katıldı.

UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi ödülüne layık görülen Sıtkı Olçar’ın kızı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı unvanına sahip Nida Olçar, tarafından TBMM’nin katkılarıyla İstanbul’daki Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açılan sergide, çini motiflerinin işlendiği tekstil ürünlerinden aksesuarlara, porselenlerden tablolara çok sayıda eserin yer aldığı sergiye TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın yanı sıra Kütahya heyetinden, Kütahya Milletvekili Av. İshak Gazel, Rektörümüz Kazım Uysal, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Levent Mercin ve Kütahya Çiniciler Odası Başkanı Sadık Erilbaylı ve sanat ve medya camiasından birçok isim katıldı.

Mustafa Şentop serginin açılışında yaptığı konuşmada, geleneksel Türk çini sanatını, bin yıllık görkemli medeniyetin sahip olduğu bedii zevki gelecek nesillere aktarmaya sağladığı katkıdan ötürü Olçar’a teşekkür etti.

2010 yılında yaşamını yitiren Sıtkı Olçar’ı ‘Çininin Picasso’su’ ve ‘Çini Dervişi’ olarak niteleyen Şentop, Kütahya’da çiniciliğin bir dönem gerilediğini anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

O gerileme döneminde Kütahya’daki çini zanaatkarları gelenekten koparak Avrupa kırmızısının, petrol yeşilinin büyüsüne kapılmışlar ve kazandıklarından fazla parayı ithal boyalara yatırmışlardır.

Bu süreçte merhum Sıtkı Olçar ısrarla geleneğe bağlı kalmış ve çinilerinde inatla aşı kırmızısı, zeytin yeşilini kullanmıştır. Ayrıca ithal samur fırçalar yerine eşek kılından yapılan fırçası ile Kütahya’nın ak toprağına yaşayan desenler bırakmıştır. Böyle yaparak bir yandan yüzyıllar öncesine selam duran eserler ortaya çıkarmış, diğer yandan da Sıtkı imzasını atmaya hak kazanan seçkin bir usta olmuştur. Büyük bir titizlikle hazırladığı eserleri Kütahya çinisine gösterilen ilgiyi artırmış ve Kütahya çini sanatının özgün kimliğini korumuştur.

Şentop’un ardından söz alan Nida Olçar ise düşüncelerini şöyle dile getirdi:

17 Mart 2021’de TBMM Şeref Salonunu’nda sergilenen Sıtkı Meclis Özel Kütahya Koleksiyonu eserleri çok beğenilmişti. Sayın Şentop aynı serginin İstanbul Dolmabahçe’de de gerçekleşmesini istedi. Çini desenleri ilk kez bu kadar kapsamlı bir şekilde tekstil ile buluşuyor. 17 aydır 20 kişilik ekip ve 6 iş ortağı firma ile bu proje üzerinde çalışıyoruz. Sıtkı Meclis Özel Kütahya Koleksiyonu için hazırlanan desenler ilk kez bu kadar detaylı eşarplara, kravatlara, kol düğmelerine, ev tekstiline ve çinilere aktarıldı.

Dolmabahçe Sarayı sergisine özel olarak çinilere 22 ayar altın işlendi. 1 metrelik balık ve çini desenli seccade sergide dikkat çeken eserler arasında. G20 Zirvesi, Hong Kong ve Katar‘da Türkiye’yi başarı ile temsilden sonra büyük bir ekip ve emek ile 17 aylık çalışmalarımın 2. kez Dolmabahçe Sarayı’nda sanatseverlerle buluştuğu için çok heyecanlıyım.

Sanatçı Olçar’ın TBMM Başkanı Şentop’a çini motifleriyle hazırlanmış tablo ve seccade hediye ettiği programın sonunda Şentop ve beraberindekiler sergiyi gezdi.

.