Eğitim
Giriş Tarihi : 17-09-2021 07:08   Güncelleme : 17-09-2021 07:08

DPÜ’de Dumlupınar Bir Varoluşun Hikayesi Belgesel Gösterimi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Kütahya Valiliği, Üniversitemiz ve Doğa Koruma ve Millî Parklar 5

DPÜ’de Dumlupınar Bir Varoluşun Hikayesi Belgesel Gösterimi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Kütahya Valiliği, Üniversitemiz ve Doğa Koruma ve Millî Parklar 5. Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanan Dumlupınar Bir Varoluşun Hikâyesi belgeselinin gösterimi, Kütahya protokolünün katıldığı törenle gerçekleştirildi.

DPÜ’de Dumlupınar Bir Varoluşun Hikâyesi belgeseli için gösterim programı düzenlendi.

Güzel Sanatlar Fakültemizdeki Ahmet Uluçay Amfisi’nde düzenlenen törene Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Muammer Gavas, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Prof. Dr. Atilla Batur, Kütahya İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Murat Kırbaç, Dumlupınar Kaymakamı Buğra Karadağ, Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç, Kütahya il protokol üyeleri, akademik ve idari personellerimiz ile davetliler katıldı.

PROF. DR. MERCİN: BU DESTANSI ZAFERİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK

Törenin açılış konuşmasını yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Levent Mercin, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında belgeselin hayata geçirilme sürecini, belgeselin hazırlanmasında uygulanan teknikleri şu ifadelerle açıkladı:

Bir milleti millet yapan, her nereden gelirse gelsin, vatanın bekası ve hürriyeti için ölümü dahi göze almasıdır.

Ancak sanatın başka görevleri de vardır: Bu yönüyle sanat, geçmiş ile gelecek arasında köprü vazifesi görebilen, farkındalık oluşturan, duygu birliği sağlayan ve bu duyguyu canlı tutan, olay ve olguları unutturmayan özelliklere de sahiptir. 

Bizler bu vatanın bir evladı olarak, bu vatan için canını feda etmiş aziz şehitlerimizi unutturmamak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını anmak, Kahraman Türk Ordumuz ile Milletimizin gösterdiği Millî Mücadele konusunda farkındalık oluşturmak; sanatın dilini kullanarak bu destansı zaferi gelecek kuşaklara görsel yolla aktarmak için yola çıktık.

“BELGESELİMİZİN EĞİTİM MATERYALİ OLARAK KULLANILMASINI HEDEFLİYORUZ”

Kütahya Valiliği, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Doğa Koruma ve Millî Parklar 5. Bölge Müdürlüğü, Dumlupınar Kaymakamlığı ile Dumlupınar Belediyesinin iş birliği ile hazırlanan ‘Dumlupınar Bir Varoluşun Hikâyesi Belgeseli’, yaklaşık 20 ay önce bir fikir olarak başladı. Salgın döneminin olumsuz etkilediği süreç sonrası belgesel nihayet tamamlanmış oldu. 

Belgeselin senaryosu DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, Doğa Koruma ve Millî Parklar 5.

Bunun dışında her türlü çekim, kurgu, animasyon, karakter tasarımı, illüstrasyon, color fx vb. teknikleri, simülasyonları, montaj ve rander çalışmaları Güzel Sanatlar Fakültemiz tarafından üstlenildi. Belgesel, yaklaşık 15 dakika ile sınırlandırıldı. 

Tarihimizde Milli Mücadele’nin sembollerinden biri olan “Başkomutan Meydan Muharebesi” yani diğer adıyla “Büyük Taarruz”’ ile ilgili, “Dumlupınar, Bir Varoluşun Hikâyesi” ismi ile hazırlanan belgesel, Kütahya’da ilk kez gerçekleştirilmiş oldu. Bu belgeselin medya araçlarında paylaşılması ve bir eğitim materyali olarak kullanılması ile şehitlerimizin aziz hatıraları yaşatılacak; bu önemli zaferin gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlanacak ve ayrıca bölgenin ve kentimizin tanıtımı açısından önemli bir kazanım olacaktır.

BELGESEL BÜYÜK TAARRUZ’UN PEK ÇOK HİKÂYESİNİ ANLATIYOR

Belgeselin içeriğinde 30 Ağustos 1922’ye gelinme süreci, 20 Ağustos 1922 Akşehir’in karargâh olarak kullanılması, 27 Ağustos 1922’de Afyon’un düşman işgalinden kurtarılması, 30 Ağustos 1922 Başkomutan Meydan Muharebesi ve Çalköy’deki mücadele sonrası elde edilen zafer; sonrasında düşmanın İzmir’e kadar kovalanması ve 9 Eylül 1922’de İzmir’in işgalden kurtarılması ele alınmıştır.

Dr. Ahmet Altıntaş ve Prof. Dr. Sadık Sarısaman ile Doç. Dr. Arif Kolay’ın yaptıkları araştırma verilerini aktarırken video kayıtlarının alınması ve Dumlupınar’da o tarihte geçen olaylardan bazılarının tanığı olan ve olayları sözlü olarak dinleyen vatandaşlarımızdan ikisinin aktarımlarının kayıt altına alınması ile elde edilmiştir. 

Tarihi belgelerde yazan ama herhangi bir görseli olmayan sahnelerin illüstrasyonlarının ve simülasyonlarının tarafımızdan gerçekleştirilmesi, bu belgeselin özgün yönü olarak kabul edilebilir.

MERCİN’DEN BELGESELE KATKI SUNANLARA TEŞEKKÜR

Belgeselin Proje Yürütücülüğünü DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, Belgesel Yönetmenliğini Öğr. Gör. Fatih Kara, senaryo yazarlığını Prof. Dr. Levent Mercin, Öğr. Gör. Fatih Kara, Prof. Dr. Ersen Ersoy, Doç. Dr. Arif Kolay, Dr. Öğr. Üyesi Şakir Turan, Doğa Koruma ve Millî Parklar 5. Bölge Müdürlüğünden şube müdürü Serpil Taşpınar ve Volkan Tanışman yaptı. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. 

Belgeselin tasarım kurulunda Öğr. Gör. Fatih Kara, Öğr.

Can Pekin, DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Ramadan Ramadanoğlu, Muhammed Akram Adnan, Kadir Yay, Batuhan Servet Altunay, Erdinç Türkcan, Ataberk Durmaz, Ömercan Küçük, Selin Aslan, Cihad Aksoy, Ertuğrul İlhan, Melih Demirel, Asilcan Karabulut, Doğan Güneş Yıldırım, Tuğçe İmren, Furkan Saraç, Ayşe Solmaz, Fatma Nalbant, Özgür Tor ve Seslendirmede İse Hakan Çalışkan görev aldılar. Bu anlamda kıymetli hocalarımızı ve sevgili öğrencilerimizi tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum.

Bu etkinliğin ve serginin düzenlenmesinde emeği geçen Dekan Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi E. Evin Kılıçkaya’ya, Öğr. Gör. İ. Önder Öktem’e ve idari personelimize de ayrıca teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca Kütahya Valimiz Ali Çelik’e, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal’a, Doğa Koruma ve Millî Parklar 5. Bölge Müdürümüz Şahin Çılgın’a, Dumlupınar Belediye Başkanımız Şemseddin Akağaç’a ve Dumlupınar İlçe Kaymakamımız Buğra Karadağ’a da teşekkür eder saygılar sunarım.

Prof. Dr. Levent Mercin’in konuşmasının ardından belgesel gösterimine geçildi.

Dr. Levent Mercin, Şahin Çılgın, Prof. Dr. Ersen Ersoy, Prof. Dr. Ahmet Altıntaş, Doç. Dr. Arif Kolay, Dr. Öğr. Üyesi Şakir Turan, Volkan Tanışman, Serpil Taşpınar, Öğr. Gör. Fatih Kara, Öğr. Gör. Can Pekin, Batuhan Servet Altunay, Doğan Güneş Yıldırım, Kadir Yay, Tuğçe İmren, Ramadan Ramadanoglu, Fatma Nalbant, Ayşe Solmaz, Furkan Saraç, Muhammed Akram Adnan ve Özgür Tor’a protokol üyeleri tarafından teşekkür belgesi ve kaftan biçiminde çini hediye edildi.

Tören, etkinlik için hazırlanan serginin katılımcılar tarafından ziyaret edilmesiyle son buldu.

.