Eğitim
Giriş Tarihi : 21-12-2021 21:22   Güncelleme : 21-12-2021 21:22

DPÜ Tavşanlı MYO’da Biyoyakıt Ünitesi Devreye Alındı

DPÜ Tavşanlı MYO’da Biyoyakıt Ünitesi Devreye Alındı

DPÜ Tavşanlı MYO’da Biyoyakıt Ünitesi Devreye Alındı

Tavşanlı Meslek Yüksekokulumuzda alternatif bir enerji kaynağı oluşturulması amacıyla biyoyakıt ünitesinin kurulması çalışmaları kapsamında pelet yakıt makinesi çalışmaya başladı.

DPÜ Tavşanlı MYO’da biyoyakıt ünitesi etkin olarak çalışmaya başladı.

Tavşanlı Yerleşkemizde düzenlenen açılış törenine Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Tavşanlı Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Kocaman, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Göçmez, Tunçbilek Belediye Başkanı Mustafa Düzgün, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Efe, Ak Parti İlçe Başkanı Bilal Kıyak, Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü R. Raşit Küçükkağnıcı, Tavşanlı İlçe Tarım Müdürü Özkan Parlak ile akademik ve idari personellerimiz katıldı.

Etkinleştirilen pilot ünite ile Tavşanlı Yerleşkesi’ndeki çevresel atıklar pelet yakıta dönüştürüleceği bilgisini veren MYO Müdürümüz Prof. Dr. İsmet Çelik, “Pelet yakıt üretimi ve tüketimi dünyada yıllık 60 milyon tona ulaştı ve her yıl bu miktar artıyor. Avrupa Birliği ülkeleri yıllık olarak 30 milyon ton, Çin 28 milyon ton, Asya ülkeleri 6 milyon ton üretim kapasitesine ulaştılar. Ülkemizde de ısınma amaçlı pelet yakıt üretimi yapan bazı firmalar bulunuyor. Bu firmalar genelde ağaç işleme atıklarını değerlendiriyorlar. Biyokütle atıkları olarak tarımsal ve orman atıklarının, belediye park bahçe atıklarının, yerleşke alanlarındaki çim, yaprak, dal atıklarının pelet yakıtına dönüştürülmesi mümkün. Bu atıklar geleneksel biyokütle hammaddesi olarak tanımlanır. Biyoyakıtlar çevreye zarar vermeyen yakıtlardır. Biyokütle hammaddelerinin elde edilmesinde çağdaş biyokütle kaynakları da bulunur. Çağdaş biyokütle hammaddeleri şekerkamışı, mısır, şeker pancarı, tatlı darı, ülkemizde fazla tanınmayan fil otu,  dallı darı gibi enerji bitkileridirler. Bu konuda Tavşanlı ilçemizde pilot uygulamalar yapmayı amaçlamaktayız. Bir örnek olarak Hindistan’ın Bihar eyaletinde biyoyakıt güç ünitesi kurulduğunu ve bu üniteden biyokütle atıkları ve enerji bitkilerinden elde dilen enerji ile eyaletin elektrik enerjisinin önemli bir kısmının karşılandığını görmekteyiz” dedi.

PROF. DR. GÖÇMEZ’DEN TEŞEKKÜR

Devreye alınan sistemle ilgili görüşlerini bildiren Prof. Dr. Hasan Göçmez ise enerji ve çevre ile ilgili araştırma konularının önemini vurgulayarak, Tavşanlı MYO’nun bu alanda yapacağı çalışmaların Üniversitemiz tarafında destekleneceğini bildirdi. Prof. Dr. Göçmez ayrıca projede emeği geçen herkesi kutlayarak projenin hayırlı olmasını diledi.

Biyoyakıt pelet ünitesinin devreye alınmasının ardından DPÜ Tavşanlı Yerleşkesi içinde hazırlanan alanda lavanta dikimi yapıldı. Yerleşkemizdeki 4 dekarlık alanda oluşturulan lavanta bahçesi hakkında bilgilendirme yapan Prof. Dr. İsmet Çelik, konuşmasının sonunda meslek yüksekokulumuzun çalışmalarını destekleyen ve katılımcılara teşekkür etti.