Eğitim
Giriş Tarihi : 06-01-2022 01:27   Güncelleme : 06-01-2022 01:27

DPÜ Takımları Zaferin 100. Yılına Damga Vurmaya Hazırlanıyor

DPÜ Takımları Zaferin 100. Yılına Damga Vurmaya Hazırlanıyor

DPÜ Takımları Zaferin 100. Yılına Damga Vurmaya Hazırlanıyor

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin öğrenci toplulukları Dumlupınar Zaferinin 100. yılında düzenlenecek festivallere damga vurmak için çalışmalarını sürdürüyor.

DPÜ Öğrenci Toplulukları 2022 yılında düzenlenecek ulusal ve uluslararası festivallerde yer almak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Geçtiğimiz yılda yaptıkları farklı projelerle Türkiye’nin en büyük teknoloji festivali olan TEKNOFEST’te Türkiye dereceleri alan DPÜ öğrencileri, bu yıl festival yarışmalarına çok daha fazla başvuru yapmak için hazırlıklarına devam ediyor. Öğrencilerimiz, Üniversitemizin adını aldığı Dumlupınar Zaferi’nin 100. yılının kutlanacağı 2022 yılı için hedeflerini TEKNOFEST’te elde edilecek başarılarla Kütahya Dumlupınar adını tüm Türkiye’ye defalarca duyurmak olarak belirlediler.

DUSCART BU YIL DA İDDİALI

Son yıllarda düzenlenen TEKNOFEST’lere de katılan ve TÜBİTAK yarışlarında elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettiren DUSCART, bu yıl Elektromobil ve Otonom Araç kategorilerinde yer almak için çaba gösteriyor. Elektromobil kategorisindeki çalışmalarında tasarım ve sponsorluk aşamalarını tamamlamak üzere olan DUSCART, Otonom Araç’ta ise görüntü işleme çalışmalarını sürdürüyor.

ROKET VE MODEL UYDU TAKIMLARIMIZIN ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

DPÜ’nün iki roket takımı da dört ayrı kategoride düzenlenecek yarışmalara katılmak için projelerini hayata geçiriyor.

Öte yandan Şahin Roket Takımı ise orta ve yüksek irtifa kategorilerine başvuru için yaptıkları çalışmaları prototip üretimi ve roket tasarımları aşamasına getirmeyi başardı.

Model uydu takımlarıyla festivallere iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan öğrencilerimizin kurdukları IEEE DPÜ Sancaktar ve D-PUSAT Takımları, NASA ve TÜRKSAT’ın yarışmalarına başvurularını yapmaya başladı. PCB kart tasarımlarını ve Prototiplerini hazırlayan IEEE DPÜ Sancaktar motor, motor sürücü ve pervanelerin üretimi konusunda hızla ilerlerken, D-PUSAT ise prototip tasarımını tamamladığı çalışmasında elektronik alanda araştırmalarını sürdürüyor.

DPÜ ÜÇ İHA TAKIMINDAN DA ZAFERLER BEKLİYOR

Üniversite olarak büyük başarı beklediğimiz İnsansız Hava Araçları (İHA) takımlarımız da 2022 yılında ulaşmak istediği başarılar yolunda hızla ilerliyor. İHA Takımları arasında en çok ürüne sahip olan Kızıl Kuasar İHA Takımı, Döner Kanat Uluslararası İHA Yarışması’na katılacak Aquila ve Zodyak’ın sistem performansının arttırılması için yeniden yapılandırma (konfigürasyon) çalışmalarına başladı.

Son olarak Döner Kanat Savaşan İHA Yarışması’nda yer alacak Volans için ise çalışmalar hedef İHA’ların belirlenmesi için makine öğrenimi yöntemiyle model eğitimleri yapılması ve ana görevde tespit ve takip için kullanılacak kontrol yazılımının yapay zekâ algoritmalarının geliştirilmesi aşamasına getirildi.

Yaztem İHA Takımımız ise Sabit Kanat Uluslararası İHA Yarışması’nda boy göstermeye hazırlanan Karanda için tasarım sürecini tamamlayıp yazılım geliştirmeleri üzerine çalışmaya başladı. Döner Kanat Uluslararası İHA Yarışması için başvuru aşamasına gelen Artun İHA Takımımız ise bir yandan şase tasarımlarını sürdürürken bir yandan da Sabit Kanat Yarışmaları için de tasarım araştırmalarına devam ediyor.

YARIŞMALARA İLK KEZ KATILACAK TAKIMLARIMIZ ÇALIŞMALARA BAŞLADI

İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışı ve Uçan Araba Tasarım Yarışması’na başvuru için hazırlanan IEEE İnsansız Su Altı Aracı ve IEEE Uçan Araba Takımlarımız, çalışma takvimlerini hazırlayarak projelerini hayata geçirmeye başladı. TEKNOFEST’in İnsanlık Yararına Teknolojiler Kategorisindeki yarışmalarına başvurmak için son hazırlıkları yapan Engelsiz Hayat ile Arama Kurtarma ve Koruma topluluklarımız ile 2020 yılında Türkiye üçüncüsü olan YuSi takımımızın da çalışmaları hazırlanan programa uygun şekilde ilerliyor.

Öte yandan Biyoloji ve Biyokimya bölümü öğrencilerimizden oluşan iki takımımızın da Biyoteknoloji İnovasyon kategorisinde Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji alanlarının uzaydaki uygulama alanları ile ilgili projelerle üniversitemizi temsil etmesi yolunda çalışmalar devam ediyor.

.