Eğitim
Giriş Tarihi : 24-02-2022 18:59   Güncelleme : 24-02-2022 18:59

DPÜ’nün Erişilebilir Binalarına 11 Bayrak Daha

DPÜ’nün Erişilebilir Binalarına 11 Bayrak Daha

DPÜ’nün Erişilebilir Binalarına 11 Bayrak Daha

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin 11 binası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Erişilebilirlik logolu bayrak almaya hak kazandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin Erişilebilirlik logolu bayrak almaya hak kazanan 11 binası için belge teslim töreni düzenlendi.

Rektörlük makamında düzenlenen törende Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fatma Uz bir araya geldi. Üniversitemizin Erişilebilirlik Logolu Bayrak almaya hak kazanan Bedesten, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tavşanlı Uygulama Bilimler Fakültesi, Kapalı Spor Salonu, Olimpik Yüzme Havuzu, Rektörlük, Merkez Kütüphane, Yabancı Diller Yüksekokulu, Hüsnü Özyeğin Öğrenci Yurdu ve Konukevi binaları için hazırlanan bayraklar düzenlenen törenle Müdür Fatma Uz tarafından Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal‘a teslim edildi.

PROF. DR. UYSAL: DAHA ERİŞİLEBİLİR BİR ÜNİVERSİTE OLACAĞIZ

Törenin ardından bir açıklama yapan Prof. Dr. Kâzım Uysal, Üniversitemizin, 1992’de kurulduğunu hatırlatarak “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, yaklaşık 8 milyon m² yerleşke alanı, 300 bin m² kapalı alanı ile yaklaşık 46 bin öğrencisi bulunan ülkemizin büyük ve güzide bir eğitim kurumudur.

İnşallah yakında tüm binaları ve sosyal alanları ile daha erişilebilir bir üniversite olacağız” dedi ve şöyle devam etti:

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, sadece fiziki engelleri kaldırması yerleşkelerini, sosyal tesislerini ve eğitim binalarını engelsiz yapması ile değil, sadece engelli hayatını kolaylaştırıcı teknolojiler geliştirmesi ile değil, insani duruşu ile sevgi ve muhabbeti ile de engelli kardeşlerimizin yanındadır. Engelli insanımıza sahip çıkmayı en kutsal bir görev kabul etmektedir. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bilim ve teknolojiyi engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve engelleri kaldırmak için kullanacak, azim ve gayretle çalışmalarına devam edecektir.

DPÜ’NÜN ENGELSİZ ÜNİVERSİTE BAŞARISI İLK DEĞİL

2022 yılında da Engelsiz Üniversite ödülüne layık görülen Üniversitemiz için bu başarı ilk kez elde edilmedi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, ilk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yedi ayrı dalda verilen Erişilebilirlik Ödülleri töreninde Eğitim Alanında Erişilebilirlik ödülünü kazanmış ve bu alanda ilk ödülün sahibi olmuştu.

Dr. Kâzım Uysal, ödülümüzü Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un elinden almıştı.

DPÜ SON 2 YILDIR YÖK ENGELSİZ ÜNİVERSİTELER ÖDÜLLERİNDE DE İLK SIRADA

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin engelsiz üniversite çalışmalarındaki başarısını tescil eden kurumlar arasında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) da bulunuyor. YÖK, yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel olanaklarla ve sosyokültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediği Engelsiz Üniversiteler Ödülleri’nde de iki yıldır liderliği kimseye bırakmadı.

2021 yılında 114 üniversiteden 837 başvurunun yapıldığı ve Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak), Mekânda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak) ve Sosyal Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik (Mavi Bayrak) kategorileri olmak üzere üç farklı kategoride gerçekleşen yarışmada DPÜ, kazandığı 10 bayrakla en fazla bayrak kazanan üniversite olarak 2020 yılındaki başarısını tekrarlamıştı.

DPÜ, 2021 yılı sonu itibariyle 23 turuncu ve 1 mavi bayrak sahibi olarak Türkiye’nin bu alanda en çok bayrak kazanan üniversite unvanını sürdürüyor.

.