Eğitim
Giriş Tarihi : 04-12-2021 02:26   Güncelleme : 04-12-2021 02:26

DPÜ’de Kazakistan’ın Ulusal Bayramı kutlandı

DPÜ’de Kazakistan’ın Ulusal Bayramı kutlandı

DPÜ’de Kazakistan’ın Ulusal Bayramı kutlandı

DPÜ TÖMER’de Kazakistanlı öğrencilerimiz ile Kazakistan’ın ulusal bayramlarından 1 Aralık Kurucu Devlet Başkanı Günü kutlandı.

DPÜ TÖMER Kazakistan’ın ulusal bayramlarından Kurucu Devlet Başkanı Günü kutlamalarına ev sahipliği yaptı.

DPÜ TÖMER’de düzenlenen kutlama programına Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Atilla Batur, DPÜ TÖMER Müdürü Doç. Dr. Ahmet Uslu, TÖMER’de görev yapan akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı. Programda Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal da çevrim içi olarak törene bağlanarak öğrencilerimizin Kurucu Devlet Başkanı Günü’nü tebrik etti. 

KAZAKİSTANLI ÖĞRENCİLERİN BAYRAMI KUTLANDI

İstiklâl Marşı ve Kazakistan Millî Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşma yapan Prof. Dr. Atilla Batur, Kazakistanlı öğrencilerin ulusal bayramını kutlayarak Türk coğrafyasının birlik ve beraberlik içinde bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini, bu nedenle sevinçlerin ve kederlerin bu coğrafyada birlikte yaşandığını belirtti.

Prof. Dr. Batur, bu birlik ve beraberliğin sürdürülmesinin ülkemize gelen öğrenciler ile daha da güçleneceğini, üniversitemizin bu amaçla kapılarını bu coğrafyaya sonuna kadar açtıklarını söyledi.

PROF. DR. UYSAL: TÜM KAZAKİSTAN HALKININ BAYRAMINI TEBRİK EDİYORUM

Programa çevrim içi olarak katılan Prof. Dr. Kâzım Uysal, milletlerin karakter özellikleri ile öne çıktığını Türk milletinin de karakter özelliğinin bağımsızlık olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Kazakistan’da bir bayram olarak kutlanan bu gün, bizler için de çok önemli. Bizler de aynı duygu ve düşüncelerle Kazakistan halkının sevinçlerini ve mutluluklarını paylaşıyoruz. Kazakistanlı öğrencilerimizin üniversitemizde aldıkları eğitimden sonra ülkelerine geri döndüklerinde bir köprü vazifesi göreceklerine inanıyorum. Bu vesileyle başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm Kazakistan halkının bağımsızlığını simgeleyen bu günde Kazak halkıyla aynı duyguları paylaşıyorum.

Program, Kazakistanlı öğrencilerin söylediği şarkılarla ve dans gösterilerinin ardından son buldu.