Eğitim
Giriş Tarihi : 22-12-2021 17:22   Güncelleme : 22-12-2021 17:22

DPÜ’de Kazakistan’ın 30. Bağımsızlık Yıl Dönümü Kutlandı

DPÜ’de Kazakistan’ın 30. Bağımsızlık Yıl Dönümü Kutlandı

DPÜ’de Kazakistan’ın 30. Bağımsızlık Yıl Dönümü Kutlandı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (DPÜ TÖMER) tarafından hazırlanan ve Kazak öğrencilerimizin katıldığı etkinlikte Kazakistan’ın 30. Bağımsızlık Yıl Dönümü kutlandı.

DPÜ TÖMER tarafından düzenlenen Kazakistan’ın 30. Bağımsızlık Yıldönümü etkinliği büyük bir coşku ile tamamlandı.

Kapalı Spor Salonumuzda düzenlenen etkinliğe Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Damcı, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Atilla Batur, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürümüz Prof. Dr. Şahmurat Arık, DPÜ TÖMER Müdürümüz Doç. Dr. Ahmet Uslu, TÖMER öğretim görevlileri ve öğrencileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Ahmet Uslu “Bağımsızlık bir kader değil, karakterdir. Türk-İslam coğrafyasında bağımsızlığı için mücadele etmiş ve etmekte olan bütün milletlerin hep yanında olduk bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi. TÖMER’de hâlen 137 Kazakistanlı öğrencinin Türkçe öğrenmekte olduğunu belirten Doç. Dr. Uslu tüm ülkelerin millî günlerine önem verdiklerini ve bu sevinci onlarla birlikte yaşamaya devam edeceklerini söyledi.

Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal “Bağımsızlığın ne demek olduğunu en iyi bizler biliriz. Yedi düvelle savaşarak elde ettiğimiz bağımsızlığın ebede kadar en kutsal değerimiz olduğunun bilincindeyiz. Başta Kazakistan olmak üzere bağımsızlıkları için can vermiş, mücadele etmiş bütün masum milletlerin yanındayız ve yanında olmaya, onlara destek vermeye devam edeceğiz. Bu günler bizi bir araya getiriyor. Birlik ve beraberliğimizi bu vesile ile bir kez daha hatırlamış oluyoruz. Ancak sizlere düşen görev çok önemli. Bağımsızlık sadece vatanın düşmandan temizlenmesi değil, ekonomik, fikri bağımsızlık da en az vatanın bağımsızlığı kadar önemlidir. Sizler buraya fikri bağımsızlığı elde etmek ve kendi ülkenizden güzel düşüncelerle ülkelerinizin kalkınmasına hizmet için geldiniz. Bizler de bu bilinçle çalışmaya ve hizmet etmeye devam ediyoruz. Biz bütün öğrencilerimizi kucaklıyoruz. Bir insan, bir dünya anlayışı ile sizlerin sevinçlerinde de, kederlerinde de yanınızdayız. Bunu unutmayınız” dedi.

Prof. Dr. Uysal’ın Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümünü kutlamasının ardından Kazakistanlı öğrenciler millî dans ve oyunlarını sergilediler. Program birlikte söylenen şarkıdan sonra bağımsızlık yıl dönümü hatırasına pasta kesimi ile sona erdi.