Eğitim
Giriş Tarihi : 30-12-2021 19:05   Güncelleme : 30-12-2021 19:05

DPÜ’de 1. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği Tanıtıldı

DPÜ’de 1. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği Tanıtıldı

DPÜ’de 1. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği Tanıtıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal ve Kütahya Tasarım Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz, DPÜ Öğrenci Konseyi’nin düzenlediği söyleşide 1. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği’ni tanıttılar.

DPÜ Öğrenci Konseyi’nin canlı yayınında 1. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği tanıtıldı.

Çevrim içi ortamda gerçekleştirilen DPÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Gülsen Özdemir’in sunuculuğunu üstlendiği ve Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ile Kütahya Tasarım Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz’ün konuk olduğu yayında her iki konuk da konuşmasına izleyicileri selamlayarak başladı.

Yayında ilk sözü alan Prof. Dr. Ersan Öz, “Proje pazarı nedir? Ne tür projelerle katılım sağlanabilir” sorusuna şu yanıtı verdi:

Buraya katılan veya yayını daha sonra izleyecek öğrenci kardeşlerimize proje pazarımız başta olmak üzere bu tür proje girişimciliği yarışmalarına katılmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Proje pazarımız tüm Türkiye’den başvuru alacağımız ilk defa gerçekleştirilen çok büyük bir organizasyon.

Dr. Kâzım Uysal bu konuda bizi her türlü destekliyor. Üç ayrı kategoride ortaokul, lise öğrencilerimizi, gerek üniversite öğrencilerimizi, gerek şehrimizdeki Ar-Ge ve Tasarım merkezlerini otomasyon, yazılım, maden, sağlık, nanoteknoloji, kimya gibi birçok dalda proje başvurularını alacağız. Bunları değerlendirip para ödülü vereceğiz. Bazılarına Teknokentimizde yer vereceğiz.

“GENÇLERİN PROJELERİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Prof. Dr. Öz’ün ardından sözü alan Prof. Dr. Uysal ise şunları söyledi:

Ben öncelikle öğrenci konseyi başkanımız Gülsen Hanım’a teşekkür ediyorum. Uzun bir pandemi sürecinden sonra öğrenci başkanımızı seçtik ve öğrenci merkezli bir üniversite olduk.

Prof. Dr. Ersan Öz hocamızı da tebrik ediyorum. Ersan Hocamız da Teknokent’te büyük bir ivme yakaladı. Teknokentimiz şu an çok verimli hâle geldi ve doldu. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği gibi bir etkinliğe imza atması tebrike şayandır. Proje Pazarı’nın şimdiye kadar yapılmaması eksikliktir. Bütün dünya bilgiyi ve teknoloji üretebiliyorsa öne geçebiliyor.

İşte bu anlayışla hem teknokentimiz hem de bizler el ele verdik ve Kütahya’da bir ilki gerçekleştirmek için kolları sıvadık. Bundan amacımız şu: Tüm gençlerimiz proje düşünsünler. Memleketin, üniversitemizin, Kütahya’nın problemlerine çözüm üretsinler. Milletimin öne geçmesi, milletimizin yücelmesi için gençlere, gençlerin düşüncelerine, ürettikleri projelere ihtiyacımız var.

“PROJE DUMLUPINAR ZAFERİNİN 100. YILINA DENK GELİYOR”

Proje Pazarı’nın DPÜ’ye ne gibi katkıları olacağı sorusuna değinen Prof. Dr. Kâzım Uysal “Üniversitemizin uluslararası bir üniversite olmasını hayal ettik. Bunun için çalışıyoruz. Şu anda 84 ülkeden, 7.000’i aşkın uluslararası öğrencimiz var. Biz istiyoruz ki, hem ülkemizin hem de dünyanın gençlik merkezi hem de uluslararası üniversitesi olsun. Proje Pazarı fikri de buradan doğdu. Üniversitemizi bir marka yapmak, hem ülkemize hem dünyaya duyurmak istiyoruz. Üniversitemizi problem çözücü, gençlerin fikirlerine önem veren bir anlayışın olduğunu ifade etmek için Proje Pazarı etkinliği yapıyoruz. Önümüzdeki yıl yani 2022, üniversitemizin kuruluşunun 30.

Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin de 100 yılı. Dolayısıyla Proje Pazarı’nı aynı zamanda zafer adını verdiğimiz bilim şenliğiyle yapıp hem Kütahya’ya hem de üniversitemize farkındalık oluşturacağız” dedi.

Prof. Dr. Ersan Öz ise aynı soruya “Proje pazarları genelde 1 veya 2 dalda ödüllendirme şeklinde gerçekleştiriliyor. Biz daha bol olsun elimiz dedik ve 3 dalda ödül vermek istedik. Ar-Ge Tasarım merkezlerimize, liselerimize, üniversitelerimize ayrı ayrı ödüller veriyoruz. Ortaokulları ve liseleri geziyoruz. Proje pazarının arkasında çok güçlü bir ordu var. 11-12 liseyi merkeze aldık. Çocuklara anlatıyoruz başvurun diyoruz. Bu çok güzel bir etkinlik. Bu ilk ama devamı gelecektir diye ümit ediyorum” yanıtını verdi.

PROJE PAZARINDA HERKES KAZANACAK

Başkan Gülsen Özdemir’in “Proje pazarında bizi neler bekliyor” sorusuna ilk yanıtı veren Prof. Dr. Öz, “Gençlerimiz, girişimci bir gençlik olma yönünde önemli bir adım atmış olacaklar. Teknokente proje başvurusunda bulunanlar, 18-24-36 aylık süreçlerde projelerini bitiriyorlar ve daha bitmeden yenisini hazırlıyorlar.

Buradan bir vizyon da bir elde edecek, gelir de elde edecek, ülke ekonomisine katkıda da bulunacak ve ödüller de kazanacak. Hiç para ödülü alamayana da Kuluçka Merkezimizde yer vereceğiz. Projesini burada geliştiriyor olacak. Gençlerimiz bu yaşlarda böyle projelerde bulunurlarsa duruşları olur, gelirleri olur, tanınırlığı ve marka değeri olur. Tüm öğrencilerimizi proje pazarımıza bekliyoruz. Proje başvurusunu ister yazılı olarak, isterlerse yazılı ve prototipiyle de yapabilecekler.

Öz’ün ardından söze devam eden Prof. Dr. Uysal, Tüm çalışma arkadaşlarım ve tüm öğrencilerim benim hayallerimi gerçekleştirdikleri için, benim gerçekleştirmek istediklerime hizmet ettikleri için herkese teşekkür borçluyum. Güzel işler yapanın, milletimiz için memleketimiz için en ufak katkıda bulunanın yanındayız destekçisiyiz. 2022 bizim yılımız. Kurtuluşun şehri olan Kütahya’da Meydan Muharebesinin kazanıldığı, düşmanın toprağımızdan gönderildiği 100. yılı. Bundan dolayı sadece üniversitemiz değil Kütahya’daki ve çevremizdeki illerle birlikte 2022 yılını anlamlı ve coşkulu bir şekilde kutlamak istiyoruz.

İnşallah 2022 yılını bu manaları yükleyerek yaşamak istiyoruz. Ayrıca üniversitemizin de 30. yılı. Bundan dolayı iki anlamı bir araya getirdik ve bizi motive eden, bayram havasında geçireceğimiz 2022 yılı çıktı. Hem Proje Pazarı’na, hem Bilim Şenliği’ne destek verecek olan tüm gençlerimizi şimdiden tebrik ediyorum.

“GENÇLER İÇİNDEKİ CEVHERLER ORTAYA ÇIKACAK”

Özdemir’in “Projelerin geleceğine dair bir çalışma yapılacak mı?” sorusuna yanıt veren Prof. Dr. Öz, “Bu projeler çok değerli olacak. Proje sahibinin tercihi de çok önemli. Aday eğer derse ki, projemi şu yolla devam ettirmek istiyorum, takdir kendisinindir. Derse ki, ‘Siz bana bu imkânı verebilir misiniz?’ Biz kendileriyle teknokentten devam etmek istiyoruz. Kendilerine bu girişimlerini teknokentte sürdürmelerini, projelerini daha üretken hale getirmelerini kendilerine tavsiye edeceğiz.

Prof. Dr. Uysal ise ‘Öğrenciler üzerinde yaratmak istediğiniz farkındalık nedir’ sorusuna şu cevabı verdi:

İnsan fikrini neye yorarsa ne üzerine hayal kurarsa onda muvaffak olur. Yani siz bugün gerçekten çalışın, profesör olursunuz.

Hissiyatlar duygular burada odaklansın. Milletimizin ilerlemesine katkı sağlasın. Dünyaya ve ahirete faydası olmayan şeylere zamanımızı harcıyoruz. Bu kıymetli zamanımızı milletimizin, kendimizin faydasına olacak, insanlığın faydasına olacak işlerde harcayalım. Bu duygular, bu zeka, akıl, bu insaniyet boşuna verilmedi. Biz bunu faydalı yerlerde sarf edeceğiz. Milletimiz için çalışıyoruz, milletimiz için üretiyoruz, insanlığa faydalı olacağız. Gençlerimizin daha çok işe yaradığını, faydalı olduğunun farkına varmasını istiyoruz. Bunun birlikte biz istedikçe, çalıştıkça göreceğiz ki, Allah da bizim yanımızda olacak. Gençler içerisinde ne cevherler varmış onu göreceğiz. Belki de bir genç çıkacak, milletimizi dünyada çok ileriye taşıyacak bir buluşa, bir projeye bir patente imza atacak. Gençlerimiz insanımızın problemlerini çözdükçe maddi kazançlar da elde edecek. Toplumda saygınlık kazanmak ancak topluma faydalı olmakla mümkündür.

PROF. DR. UYSAL VE PROF. DR. ÖZ’DEN ÇAĞRI

Son olarak katılımcılara çağrıda bulunan Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Sevgili gençler, gelin hep beraber el ele verelim, milletimizin problemlerini çözmeye aday olalım, bunun için çalışalım, emin olun her biriniz bir millet kıymetinde olursunuz.

Dr. Öz ise sözlerini “Arkadaşlarımızı Proje Pazarı’na davet ediyorum. Gençlerimizi, şehirde pozitif algıya sahip olan teknokentimize davet ediyorum. Proje nasıl yapılıyor, laboratuvarlarında mutfağında görsünler. 1 Nisan’a kadar önemli fikirler bize başvuru yapacaklar. Ödül almakla kalmayıp bundan sonra proje aleminde adlarından sıklıkla bahsettirip ülkemiz için faydalı hâle gelecektir. Gençlerimizin geleceğinin bizden çok daha güzel olacağına yürekten inanıyorum. Ben de ‘Haydi bismillah’ diyor tüm gençlerimize sevgimizi muhabbetimizi gönderiyoruz” ifadeleriyle tamamladı..